آموزش هیچ هایک

تصمیمتان را گرفته اید و هوس هیچ هایک به سرتان زده؛ اما نمی دانید از کجا باید شروع کنید ؟ هیچ ایرادی ندارد. ما هم یک روزی نمی دانستیم اما دل به جاده زدیم و کم کم بالا و پائین هیچ هایک دستمان آمد. آنچه در ادامه می خوانید بخشی از تجربه های ما برای یک هیچ هایک موفق است که می تواند به شما برای پاسخ به این سوال کمک کند: «چطور هیچ هایک کنیم؟»

خوب دیده شوید!

در هیچ هایک همه تلاشتان را بکنید که خوب دیده شوید. هرچقدر راننده ها بهتر و بیشتر شما را ببینند در واقع شانس شما هم بالاتر می رود. لباس های رنگ روشن و شاد به شما کمک شایانی می کند تا به خوبی در معرض دید راننده ها قرار بگیرید.

همینطور اجازه دهید راننده ها متوجه شوند که یک مسافر کنار جاده ایستاده و منتظر ماشین است، چطور؟ خودتان لازم نیست کاری بکنید؛ کوله پشتی تان این وظیفه را بر عهده می گیرد. حتی اگر خسته شدید و کوله پشتی تان را زمین گذاشته اید، آن را طوری قرار دهید که راننده ها متوجه شوند شما یک مسافر هستید.

 

پشت پیچ ها قایم نشوید

هر نقطه ای را که برای هیچ هایک انتخاب کردید یک بار از خودتان بپرسید:  «اگر من راننده یکی از خودروهای عبوری باشم، آیا این کوله به دوش را در کنار جاده به خوبی می بینم؟»

حتی بعد از آنکه راننده ها شما را دیدند در حد چند ثانیه به آنها فرصت تصمیم گیری بدهید؛ آنها می خواهند با خودشان «دو – دو تا چهارتا» کنند که آیا باید به این غریبه کنار جاده اعتماد کنند یا خیر؟

همه این حرف ها به این معنی است که پشت پیچ ها و یا بعد از سرازیری ها جای خوبی برای هیچ هایک نیست. تلاش کنید جایگاهی را انتخاب کنید که از چند صدمتر آن طرف تر دیده شوید. در این صورت راننده هایی که با سرعت بالا حرکت می کنند هم فرصت دارند سرعتشان را کم کرده و شما را سوار کنند.

 

برای خودروها جای پارک پیدا کنید

بعد از اینکه مطمئن شدید راننده ها شما را در این نقطه خوب می بینند، باید برای آنها یک جای پارک هم پیدا کنید. در واقع باید جایی بایستید که تا چندین متر بعد از شما یک شانه خاکی، پارکینگ و یا محل کوچکی برای توقف خودروها وجود دارد. همینطور یادتان باشد که خودروهای سنگین مثل سواری های عادی نیستند که یکهو پایشان را روی ترمز بگذارند و هر کجا دلشان خواست توقف کنند. توقف در سراشیبی ها و یا مسیرهای پر شیب برای یک کامیون با چندین تن بار، کار راحتی نیست. قبول دارید؟ پس اگر دوست ندارید خیلی معطل شوید رعایت حال راننده ها را هم بکنید.

 

سگرمه هایتان را باز کنید !

هیچ کدام از ما دوست نداریم در طول مسیر با یک آدم اخمو، بد اخلاق و بد عنق هم سفر شویم. حتی اگر خستگی به شما مستولی شده و از گرما یا سرما کنار جاده ذله شده اید، باز هم لبخند بزنید. راننده ها در نگاه اول نمی توانند متوجه شوند چه قلب مهربانی پشت این چهره خسته نهفته است. سعی کنید با لبخندتان، همه انرژی مثبتی که در وجودتان است را منتقل کنید. این لبخند ها کارساز است؛ باور کنید.

 

دست نوشته هایی که نجاتتان می دهد

گاهی لازم است اسم شهر مقصد را روی یک کاغذ بزرگ یا مقوا بنویسید و البته گاهی هم لازم نیست! در هر حالت پیشنهاد می کنیم محض احتیاط یک ماژیک کوچک همراهتان داشته باشید. در بعضی کشورها و بعضی جاده ها دست نوشته ها و پلاکاردها می توانند نجات بخش باشند. اما یادتان باشد که پلاکاردهایتان باید بزرگ و خوانا باشد تا راننده ها از فاصله دور بتوانند آن را بخوانند و تصمیم بگیرند.

برخی تصور می کنند همیشه باید اسم شهر مقصد را روی کاغذ بنویسند و دستشان بگیرند؛ اما گاهی اوقات این کار نتیجه عکس می دهد. چرا که ممکن است راننده ها متوجه منظور شما نشوند و به دلیل اینکه به مقصد نهایی تان نمی روند، شما را سوار نکنند. این در حالی است که با چند کیلومتر هیچ هایک بیشتر امکان دارد جایگاه بهتری را پیدا کنید و شانس خودتان را برای رسیدن به مقصد بالا ببرید.

 

خلاقیت تان را نکشید !

در نوشتن پلاکارد ها و جلب توجه راننده ها خلاق باشید؛ یک نمونه ساده از این خلاقیت را در هیچ هایک روسیه به خرج دادیم. از آنجایی که بسیاری از راننده های روس  تصور می کنند شما قرقیز، تاجیک، آذری و یا ارمنی هستید شما را سوار نمی کنند. اما ما یک پلاکارد بزرگ همراه داشتیم که روی آن نوشته بود “من ایرانی هستم” پلاکاردی که در بسیاری از مواقع اثر می کرد. یا در نمونه دیگر در کشوری مثل ویتنام تابلو “2 کیلومتر” خیلی کارساز است. اینطور راننده ها می فهمند تنها می توانند چند کیلومتر شما را سوار کنند تا به نقطه بهتری برای هیچ هایک برسید.

یادتان باشد که همه راننده ها انگلیسی بلد نیستند. بنابر این حتی اگر خواستید اسم شهر بعدی را روی پلاکارد بنویسید از مردم محلی کمک بخواهی که به زبان محلی آن را برایتان بنویسند. هیچ کس دو رو برتان نیست؟ نقشه گوگل را باز کنید و خودتان تلاش کنید که از روی زبان رسمی آن کشور اسم شهر مقصدتان را نقاشی کنید !

 

با چشم هایتان حرف بزنید

تا اینجای کار اگر نقطه مناسبی برای هیچ هایک پیدا کرده باشید و در صورت نیاز یک پلاکارد مناسب هم در دست داشته باشید، راننده شما را از دور می بیند و بعد از چند ثانیه متوجه می شود که یک مسافر کوله به دوش کنار جاده منتظر ایستاده است. در همین حال که برای ماشین های عبوری دست تکان می دهید سعی کنید با راننده ارتباط چشمی هم برقرار کنید. خیلی ساده اش این می شود که رویتان را از ماشین ها بر نگردانید و بگذارید شما را خوب ببینند. اما مهم تر از آن این ارتباط چشمی به شما هم فرصت می دهد که خوب ببینید.

 

ببینید کجای کارتان اشتباه است

اوه اوه!  مدت زمان زیادی کنار جاده ایستاده اید؟ هیچ خودرویی برایتان توقف نمی کند؟ کسانی که توقف می کنند هم سوارتان نمی کنند؟ یک جای کار غلط است . یک بار برگردید ببینید کجای کار را اشتباه می کنید. یکی از بهترین راه حل ها این است که کمی جا به جا شوید و یک موقعیت جدید برای هیچ هایک استفاده کنید؛ شاید مجبور باشید برای پیدا کردن این موقعیت جدید چند کیلومتر پیاده روی کنید؛ پس قبل از هیچ هایک از لحاظ ذهنی خودتان را برای هر پیشامدی آماده کنید.

 

پمپ بنزین ها را دریابید

یکی از بهترین جایگاه ها برای هیچ هایک پمپ بنزین ها و یا محل پارکینگ خودروهای سنگین هستند. بعد از چراغ قرمز ها و یا سرعت گیرها هم می تواند گزینه خوبی باشد. اما کماکان بهترین گزینه پیش رویتان همان جایگاه های سوخت گیری است؛ جایی که راننده ها برای استراحت و یا سوخت گیری توقف کرده اند و در زمان خروج از پمپ بنزین سرعتشان بسیار پایین است. بنابراین به خوبی می توانند شما را ببینند و در صورتی که هم مسیر باشید و البته جای خالی داشته باشند، سوارتان کنند. همچنین پمپ بنزین ها این امکان را به شما می دهد که با کوله پشتی تان به سراغ راننده ها بروید و از آنها درخواست کنید که شما را تا بخشی از مسیر ببرند.

 

به راننده ها چه بگوییم؟

وقتی یک خودرو برایتان توقف کرد برای شروع مکالمه چه چیزی باید به آنها بگویید؟ واقعیت این است که هیچ مکالمه ثابتی وجود ندارد اما همه آن چیزی که بین شما و سرنشینان خودرو رد و بدل می شود باید در کمال ادب باشد.

وقتی یک خودرو برای ما توقف می کند من معمولا مکالمه ام را اینطور شروع می کنم:

«سلام، وقتتون بخیر. من محمد جواد هستم و به همراه همسرم در حال سفر هستیم. ما می خوایم به (اسم مقصد) بریم؛ شما مسیرتون کجاست؟ می تونیم بخشی از مسیر رو مزاحمتون باشیم و باهاتون همسفر بشیم؟»

در هر حالت اگر راننده ها ما رو سوار کنند یا نکنند ازشون به نحوی تشکر می کنیم: ممنون که برای ما توقف کردید!

 

بگذارید از ته جیب شما با خبر باشند

قبل از اینکه سوار ماشین شوید اجازه دهید راننده ها وضعیت جیب شما خبردار شوند و حتی بتوانند ملق زدن شپش ها در ته جیبتان را ببینند!  ساده اش این می شود که قبل از سوار شدن به آنها بگویید پولی برای پرداخت کرایه ندارید.

از این نظر هیچ هایک در ایران به مراتب آسان تر است. کافی است چند ثانیه وقت بگذارید و به راننده ها از سبک سفرتان بگویید؛ اجازه دهید راننده ها بدانند که شما با ماشین های عبوری و محلی سفر می کنید و هر چند کیلومتر با یک ماشین پیش می روید تا به مقصد برسید. اما این کار را قبل از سوار شدن انجام دهید چون حتما شما هم نمی خواهید هنگام پیاده شدن برای قیمت کرایه دعوا کنید!

اگر در خارج از کشور هیچ هایک می کنید و هیچ زبان مشترکی با راننده ندارید باز هم مطمئن شوید که آنها فهمیده اند شما پولی پرداخت نمی کنید. پانتومیم اینجا خیلی به کار می آید! حتی در بعضی از کشورها و برخی شهرهای توریستی باید قبل از سوار شدن سه بار با راننده چک کنید که قرار نیست هیچ پولی برای کرایه بدهید. اگر یک دست نوشته به زبان محلی داشته باشید و آنجا توضیح دهید که قرار نیست پولی پرداخت کنید که عالی می شود!

 

راننده ها را پشیمان نکنید

بعد از اینکه هیچ هایک کردید و سوار خودرو شدید، یک کاری نکنید که راننده از سوار کردنتان پشیمان شود. ما هم می فهمیم که چند روز در کمپ وسط جنگل بوده اید و ممکن است هر روز نتوانسته باشید صبح و شب دوش آبگرم بگیرید، اما حداقل زمانی که هیچ هایک می کنید سعی کنید خوشبو و مرتب باشید و با کوله های تمیز سوار خودرو شوید.

حداقل کاری که می توانید بکنید این است که همیشه یک دست لباس تمیز برای هیچ هایک داشته باشید و  از یک دستمال مرطوب برای نظافت استفاده کنید.

 

به قوانین خودرو احترام بگذارید

هر  خودرویی که سوار می شوید قوانین خاص خودش را دارد.؛ بنابر این علاوه بر احترام به فرهنگ و زبان و لهجه مردم محلی و سرنشینان خودرو باید به قوانین ماشین هم احترام بگذارید. طبیعی است که برخی دوست ندارند در ماشینشان سیگار بکشید. راننده های خودروهای سنگین هم دوست ندارند که کوله های خاکی و گلی تان را در محل خواب آنها بگذارید. در بعضی از خوردوهای سنگین از شما می خواهند پیش از سوار شدن کفش هایتان را در بیاورید و در رکاب بگذارید. موقع بستن در مطمئن شوید که کفش هایتان را درست در رکاب گذاشته اید مگر نه باید بقیه سفرتان پابرهنه باشید!

 

برج زهرمار نباشید لطفا

همه چیز خوب پیش می رود؟ بعد از کلی معطلی و خستگی یک هیچ هایک موفق داشته اید و حالا می خواهید کمی استراحت کنید. نکند خوابتان می آید؟ اما به احتمال زیاد راننده هم خوابش می آید و دنبال یک هم کلام می گردد!

در هیچ هایک اجتماعی باشید و سعی کنید شروع کننده مکالمه باشید. این هیجان انگیز ترین بخش هیچ هایک است. شما سوار ماشین جدیدی شده اید که هر کدام از سرنشین هایش داستان های جدیدی دارند. در این مدت می توانید خیلی چیزها درباره فرهنگ، آداب، رسوم و زبان محلی یاد بگیرید و حتی درباره جاذبه های دیدنی اطراف از مردم محلی اطلاعات خوبی کسب کنید.

پس در این فرصت لطفا مثل «برج زهرمار» به جاده خیره نشوید! مگر اینکه راننده یا سرنشینان خودرو هیچ تمایلی نداشته باشند که با شما صحبت کنند!

 

با راننده ها همزبان شوید

اگر در خارج از کشور هیچ هایک می کنید سعی کنید یکسری لغات پر کاربرد برای مکالمه به آن زبان همراه داشته باشید. بارها شده که با بلد بودن حداکثر 30 – 40 لغت به هر زبان توانسته ایم حداقل یک ساعت با راننده ها صحبت کنیم.

ما لغات پر کاربرد برای هیچهایک در کشورهای مختلفی که به آنها سفر کرده ایم را در اینجا برایتان نوشته ایم. اگر قصد سفر به کشور خاصی دارید می توانید در صفحه مربوط به همان کشور یکسری لغات کاربردی و توصیه های ضروری برای هیچ هایک را پیدا کنید.

خیلی در یادگیری زبان جدید مهارت ندارید؟ هیچ ایرادی ندارد. جناب گوگل کار را برایتان راحت کرده است.

در یک پست جداگانه درباره کاربرد اپلیکیشن گوگل ترنزلیت در سفر برایتان نوشته ایم و همه چیز را آنجا توضیح داده ایم. حالا می توانید به راحتی با راننده ها صحبت کنید.

 

نامه سفرتان در جیبتان باشد

پدیده ای به اسم نامه سفر در هیچ هایک خارج از کشور خیلی می تواند موثر باشد. خصوصا کشورهایی که زبان انگلیسی در آنها فراگیر نیست. درباره نامه سفر و نحوه نوشتن یک نامه خوب در این پست به صورت کامل برایتان توضیح داده ایم.

در کنار این یکی از راهکارهای خیلی کاربردی برای هیچ هایک در خارج از کشور استفاده از فلش کارت های کوچک است. از یکی از مردم محلی بخواهید یک سری جملات پر کاربرد را برایتان روی کاغذ بنویسد و آنها را همراه داشته باشید. جملاتی مثل ” می توانم اینجا پیاده شوم؟” یا “مقصد شما کجاست؟”

 

وسایل ضروری تان را خانه جا نگذارید!

درباره وسایلی که باید برای هیچ هایک به همراه داشته باشید حرف بسیار است؛ اما فعلا در صورت امکان چادر و کیسه خواب را جزو ضروری ترین ها قرار دهید. مخصوصا اگر قرار است مسیر طولانی را هیچ هایک کنید حتما چادر مسافرتی و یا حداقل کیسه خواب همراهتان داشته باشید. وقتی به جاده می زنید، با وجود همه تخمین ها و برنامه ریزی ها اما باز هم هیچ ایده ای نخواهید داشت که چه زمانی به مقصد می رسید. شما که دوست ندارید نیمه، شب کنار جاده، وسط بیابان، تا دم دم های صبح به جاده زل بزنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *