مقابله با نیش پشه در طبیعت

طبیعتگردی و سفر در عین همه جذابیت ها و لطافت ها گاهی ممکن است باعث آزار شما شود؛ درست شنیدید؛ ممکن است در دل طبیعت زجر بکشید و هزار بار به خودتان لعنت بفرستید که ای کاش اصلا اینجا نیامده بودم؛ این اتفاق زمانی رخ می دهد که همه جای بدنتان مملو از نیش پشه و حشرات است و تاول ها یکی بعد از دیگری قد علم می کنند. درست زمانی که تمام بدنتان خوارش گرفته و دوست دارید عطای کمپ و طبیعت را به لقایش ببخشید. اما آیا واقعا راهکاری برای مقابله با نیش پشه و گزش حشرات در طول سفر وجود دارد؟
قبل از پاسخ دادن به این سوال اول باید بفهمیم پشه ها چطور ما را انتخاب می کنند و نیش می زنند؟ آنها دنبال خون خوشمزه تری هستند؟ واقعا فکر کردید خیلی خوشمزه اید؟

 

* پشه ها چطور شکارشان را انتخاب می کنند؟
همیشه پای یک زن در میان است؛ همه پشه هایی که اشک ما را در طبیعت در می آورند هم پشه های ماده هستند. پشه های نر بیشتر از گل ها و گیاهان تغذیه می کنند اما پشه های ماده خونخوارند.
شاید خیلی از ما تصور می کنیم پشه ها نور را تشخیص می دهند؛ به همین خاطر است که چراغ ها را کم می کنیم و یا در اتاق دیگری چراغی را روشن می گذاریم تا پشه ها را از خودمان دور کرده باشیم اما جالب است بدانید این حیوانات موذی پیش از اینکه نور را تشخیص دهند به حرارت و بعد از آن به رنگ حساسیت نشان می دهند! همینطور وجود دی اکسید کربن عامل حیاتی در جذب پشه ها است. بنابر این اگر چاق تر و بزرگ هیکل تر هستید یا بدنتان تعریق زیادی می کند، بهتر است این مطلب را با دقت بیشتری بخوانید، چون شما بیشتر در معرض نیش پشه قرار می گیرید.

 

1 – این قرص را در سفر فراموش نکنید!
در سفرهای کوتاه مدت طبیعت گردی هیچ وقت از همراه داشتن قرص ویتامین پشیمان نمی شوید. ویتامین ب 1 در واقع یک ویتامین محلول در آب است که ایمنی تان را تقویت می‌کند، استرس را کاهش می‌ دهد و برای دفع پشه ‌ها هم مفید است، چطور؟
در صورت وجود مقدار کافی از ویتامین ب 1 در بدن، این ویتامین باعث ترشح بویی شبیه عمل تخمیر برای پشه‌ ها می‌شود و به این ترتیب دیگر شما برای آن‌ ها خیلی جذاب نخواهید بود؛ البته نگران نباشید چرا که آدم ها قادر به تشخیص این بو نیستند.

2 – برای مقابله با پشه چی بخوریم؟
اگر به دنبال یک نقطه مناسب برای کمپینگ هستید و از شر پشه ها بیم دارید، بهتر است این خوراکی ها را در برنامه غذایی تان بگنجانید؛ این ها صد در صد پشه ها را نابود نمی کنند اما حداقل احتمال گزش پوست شما توسط پشه ها کمتر می شود:
ماهی قزل آلا، ماکارونی و برنج قهوه ای از جمله خوراکی هایی است که خیلی به مزاج پشه ها خوش نمی آید. همینطور در حین سفر بهتر است تخم آفتابگردان و پیاز داشته باشید.
در کنار این ها بادمجان، بروکلی، لوبیا سبز، کدوحلوایی و اسفناج را در رژیم غذایی تان بگنجانید تا مقدار مناسبی از ویتامین ب 1 در بدنتان داشته باشید.

3 – معجزه ای به نام سیر
اگر از یک پشه ماده بخواهید نفرت انگیز ترین چیز روی زمین را انتخاب کند، قطعا گزینه اولش «سیر» خواهد بود. پشه ها از بوی سیر متنفر هستند و سعی می کنند تا حد ممکن خودشان را از سیر و مصرف کنندگان سیر دور نگه دارند.
خیلی ها تصور می کنند باید در سفر سیر زیادی بخورند تا از شر پشه ها در امان باشند اما در واقع باید کاری کنید که بوی سیر از شما محافظت کند نه خود سیر. به جای خوردن سیر آن را روی پوستتان بمالید، خصوصا پشت دست ها و ساق پا که بیشتر در معرض گزش قرار می گیرد.
یک راه حل دیگر درست کردن محلول سیر است. چند حبه سیر را له کنید و آن را در آب بجوشایند. سپس عصاره سیر را در اطراف محل کمپ بریزید تا یک اعلام خطر جدی به پشه ها کرده باشید.
اما یک چیز یادتان باشد. حتی اگر سنگ را هم جلوی یک پشه گرسنه بگذارید، ممکن است آن را بخورد. بنابر این امیدوار نباشید که سیر بتواند همه مشکل شما را حل کند. این بیشتر به میزان گرسنگی پشه ها بستگی دارد.

4 – نعناع، نعناع، نعناع … عشق ما نعناع
سوال بالایی از پشه ماده یادتان هست؟ دومین گزینه مورد تنفر پشه های ماده نعناع است. اگر مقداری عصاره نعناع و یا روغن نعناع همراه داشته باشید می توانید از آن به عنوان یک اسپری طبیعی برای کم کردن حجم آزاردهندگی پشه ها استفاده کنید.
البته بوی ریحان هم برای مقابله با پشه بی تاثیر نیست اما نه به اندازه نعناع. بعضا دیده شده که پشه ها ریحان دوست دارند!

5 – خیلی وول نخورید
پشه ها شما را کلافه کرده اند؟ دوست دارید سرتان را بکوبید به دیوار؟ برای پراکنده کردن پشه ها خیلی ورجه و وورجه نکنید و وقتی تعداد زیادی پشه شما را محاصره کرده اند سعی نکنید همه آنها را بکشید. چون با این کار دمای بدن و حرارت پوستتان را بالا می برید و در واقع دارید غذای خوشمزه تری برای پشه ها آماده می کنید.
وجود برخی از مواد شیمیایی و ترکیبات روی سطح پوست موجب جذب پشه‌ ها می‌شود و بعضی از پشه ها حتی قادر هستند از فاصله 50 متری طعمه خود را تشخیص دهند. بنابر این تحرک بیشتر شما برای دور کردن پشه ها خیلی کارساز نیست.

برای مبارزه با پشه ها چی بپوشیم؟
واقعا لازم است درباره لباس آستین بلند در اینجا چیزی بنویسیم؟ مبرهن است که برای مبارزه با پشه باید زره مناسب بپوشید. با تاپ و شلوارک و بلوز رکابی نباید انتظار داشته باشید که پشه ها و حشرات هم کاری به کارتان نداشته باشند. اما بعضی از پشه ها انقدر پر رو هستند که حتی از روی دو لایه لباس هم دست بردار نیستند و زهر خودشان را می ریزند. حالا واقعا برای مقابه با این پشه ها چه لباسی بپوشیم؟
اینجا بین علما اختلاف است و هر کدام از دانشمندان حرف خودشان را می زنند. اگر تجربه ما را می خواهید، پشه ها لباس رنگ روشن خیلی دوست ندارند. از رنگ زرد متنفر هستند و عاشق رنگ مشکی و قرمز. بنابر این هر چقدر لباستان تیره تر باشد، بیشتر در معرض نیش پشه قرار می گیرد. یک بار هم که شده با ست لباس زرد و سفید به طبیعت بیائید. حتی اگر خیلی بهتان نمی آید بهتر از پشه گزیدگی است.

عشق است و آتش و دود …
هیچ کدام از موارد بالا را همراه ندارید؟ به دود و آتش پناه بیاورید. اگر در لا به لای مواد آتش زا و چوب هایتان مقداری چوب پنبه بسوزانید، فوق العاده است؛ اگر نه سعی کنید مثل انسان های بدوی با دود به پشه ها علامت دهید و از آنها خواهش کنید که کاری به کار شما نداشته باشند.

در مطلب بعدی درباره راهکارهای ساخت تله برای پشه ها بیشتر می گیم. شما چه تجربه ای برای مقابله با پشه در حین سفر دارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *