دیجیتال نومد

یکی از سوال هایی که تقریبا هر روز در حین سفر با اون مواجه می شیم، این هست که هزینه های سفر رو چطور تامین می کنیم؟ توضیح همیشگی ما اینه که «ما به عنوان دو تا دیجیتال نومد به صورت فریلنسری پروژه می گیریم و در حین سفر آنلاین کار می کنیم». اما بلافاصله بعد از اون با چند تا سوال بزرگ دیگه روبرو می شیم: «دیجیتال نومد؟ فریلسنری؟ اصلا این ها چی هست؟!»

 

* این «دیجیتال نمی دونم چی چی» یعنی چی؟
شاید دیجیتال نومد رو بشه به عنوان «کوچ گرد دیجیتالی» ، «خانه به دوش دیجیتالی»، «دوره گرد دیجیتال»، عشایر مدرن و یا کوچ نشینی قرن بیست و یکمی تعریف کرد. منظور از دیجیتال نومدها در واقع افرادی هستند که کسب و کار اون ها محدود به زمان و مکان خاصی نیست و می تونند در حین سفر به صورت دورکاری، غیر حضوری و یا آنلاین کار کنند. به این ترتیب می تونیم هم سفر کنیم و هم در حین سفر با کار روی پروژه های آنلاین، درآمد داشته باشیم.


* از چه طریقی می شه در حین سفر درآمد کسب کرد؟

روش های زیادی برای کسب درآمد در سفر وجود داره، اما اگر می خواید به عنوان دیجیتال نومد به سفرهای عمدتا طولانی برید،  باید یک مهارتی رو برای عرضه به صورت الکترونیکی داشته باشید. خیلی ها تصور می کنند تنها برنامه نویس های کامپیوتر و مهندس های نرم افزار هستند که می تونند به عنوان دیجیتال نومد سفر کنند و مابقی کلاهشون پس معرکه است! اما در واقع این سبک از کار در سفر، طیف متنوعی از مهارت ها و علایق رو شامل می شه.
خب کاملا طبیعیه که برنامه نویسی سرآمد شغل های آنلاینه و برنامه نویس های کامپیوتری در هر کجا می تونند با دسترسی به اینترنت، بسیاری از پروژه ها شون رو انجام بدن. اما در کنار این فرصت های بیشمار دیگری هم وجود داره که کافیه برای کشف شون  پشتکار و البته مهارت مرتبط داشته باشید.


* یعنی چی؟ سر کاریه؟ چه کاری رو می شه آنلاین توی سفر انجام داد؟

بیاید چند تا مثال رو با هم مرور کنیم! ممکنه شما بتونید در حین سفر مدیریت شبکه های اجتماعی یک برند و یا شرکت معتبر رو انجام بدید و پست های فیسبوک، اینستاگرام و یا تلگرام رو به روز رسانی کنید. یا اینکه به عنوان منشی آنلاین یکی از شرکت ها، به مدیر عامل در تنظیم قرارهای کاری، جلسات، پاسخ به ایمیل ها و امورات دفتر کمک کنید.  شاید هم بتونید به عنوان دستیار مجازی در کنار شرکت ها و  استارت آپ های مختلف قرار بگیرید.
می دونید که خیلی از پشتیبان های آنلاین از خونه خودشون کار می کنند؟ پس شما هم می تونید پشتیبان آنلاین یکی از وب سایت ها و یا محصولات باشید و تو ساعات خاصی از روز در هر کجای دنیا به مشکلات مشتریان رسیدگی کنید.
ببینم، توی نویسندگی مهارت دارید؟ می تونید برای وب سایت ها، مجلات و یا نشریات الکترونیکی مقاله بنویسید؟ یا می تونید وب سایت شرکت ها و کسب کارهای مختلف رو با پست های تبلیغاتی منظم به روز رسانی کنید؟
اگر نه، حتما برای سفر طولانی مدت به خارج از کشور، یک یا چند زبان خارجی بلد هستید؟ پس احتمالا بشه متون مختلف رو به زبان های دیگه و یا زبان مادری ترجمه کرد؛ یا حتی برای ویدئوها زیرنویس تهیه کنید و فایل های صوتی رو ترجمه یا رونویسی کنید.
زبانتون خیلی قوی نیست! خب؛ عیبی نداره! با نرم افزارهای گرافیکی که آشنایی دارید؟ می تونید کارهای طراحی گرافیک و دیزاین رو انجام بدید؛ یا شاید هم بشه فیلم، انیمیشن و یا ویدئوهای تبلیغاتی درست کرد! اصلا چرا که نه! می تونید عکاسی کنید و یا ادیت حرفه ای عکس های مشتریان تون رو انجام بدید.
متوجه شدم! مهندسی خوندید و از کارهای هنری هیچ سر رشته ای ندارید! هووم! پس احتمالا باید کار با نرم افزارهای مرتبط با رشته خودتون رو بلد باشید. می دونید چقدر ارزشمنده؟
تا حالا توی دیجیتال مارکتینگ فعالیت داشتید، تجربه یک فروشگاه اینترنتی و یا فروش آنلاین محصول از شبکه های اجتماعی رو چی؟ احتمالا همه دوستانتون بهتون نمی گن که «عزیزم چقدر صدات قشنگه؟» چرا به جای خوانندگی، سراغ نریشن و دوبله نمی رید و روی پروژه های تبلیغاتی آنلاین یا کتاب های صوتی کار نمی کنید؟ یا شاید یک پادکست حرفه ای با کلی محتوای جذاب و مخاطب های حرفه ای؟
حتی با صدای زشت هم می تونید آموزش آنلاین داشته باشید. نه؟ آموزش یک ساز، یک مهارت، یک زبان، یا شاید آموزش آنلاین زبان مادری خودتون به فراگیران خارجی!
اگر بخوایم درباره فرصت های کار آنلاین و فریلنسری توی سفر صحبت کنیم تا ساعت ها می شه ایده پردازی کرد. اما مهم اینه که قبل از هر چیز یک بار همه مهارت های خودتون  رو فهرست کنید و بعد فکر کنید از کدوم مهارت می تونید به صورت دیجیتالی و آنلاین درآمد کسب کنید.


* باشه، باشه، من کلی مهارت بلدم؛ یعنی از این به بعد یه دیجیتال نومد حرفه ای ام دیگه؟

آهااان! تازه رسیدیم به اصل ماجرا! وقتی شما در جامعه ایرانی دنبال کار هستید، یعنی حداکثر با سه – چهار میلیون جویای کار دیگه  برای کسب فرصت شغلی رقابت می کنید! اما وقتی می خواهید به عنوان کوچگرد دیجیتالی به کشورهای مختلف سفر کنید و پروژه های آنلاین هم داشته باشید، در حقیقت میدان رقابت بین صد ها میلیون نفر برای پیدا کردن فرصت شغلی گسترده می شه! این یعنی شانس شما برای پیدا کردن فرصت شغلی  تقلیل پیدا می کنه! قشنگ نیست؟


* از اولش نگفتم سر کاریه! خوب چطوری می شه توی سفر کار پیدا کرد؟

از این جا به بر می گرده به سطح مهارت، انگیزش و از همه مهم تر پشتکار و خلاقیت شما. بذارید تکرار کنم! از همه مهم تر ممارست، پشتکار، تلاش، خلاقیت و نوآوری شما است! در مرحله آخر، درصد خیلی خیلی کمی رو هم به شانس و اقبال اختصاص بدید.
اگر می خواهید بین ده ها میلیون برنامه نویس فریلنسر، در گوشه گوشه دنیا فرصت کاری بهتری داشته باشید، قطعا باید دانش و مهارت تون به روز باشه و تجربه  داشته باشید. همیشه در پی تقویت مهارت ها و کسب توانایی های جدید باشید. از نرم افزارهای روز، تجهیزات دیجیتالی تازه و فناوری های جدید غافل نباشید. قطعا یک نفر با تسلط به سه زبان زنده دنیا فرصت های کاری بیشتری نسبت به کسی داره که زبان انگلیسی رو دست و پا شکست حرف می زنه! خیلی از اوقات فراگیری یک نرم افزار جدید می تونه فرصت های کاری خیلی بیشتر و بهتری در پیش روی شما قرار بده! در کنار این ها یک نوآوری و خلاقیت در عرضه محصول و یا ارایه مهارت شما به صورت آنلاین، تاثیر شگرفی به دنبال داره به زبون ساده: باید همیشه روج موج دیجیتال سوار باشید و با سرعت پیش برید.


* از چه سایت هایی کار آنلاین پیدا کنیم؟

این سوالیه که واقعا نباید از ما بپرسید! گوگل پاسخ سوال شما رو خیلی بهتر از ما می دونه. توی کشورهای مختلف دنیا  هزاران وب سایت و اپلیکیشن موبایل برای پیدا کردن کارهای فریلنسری و آنلاین هست. بسته به مهارت و توانایی تون، باید توی حوزه تخصصی خودتون سرچ بزنید و سایت ها، اپلیکیشن ها رو پیدا کنید.
البته شرکت گوگل ساده ترین و ابتدایی ترفند رو هم برای جست و جوی شغل در اختیارتون گذاشته. کافیه سرچ بزنید Jobs Near Me! حضرت گوگل در یک حرکت برق آسا همه فرصت های شغلی اطراف شما رو براتون لیست می کنه و اونجا می تونید خیلی راحت تر بر اساس فیلترهای مختلف جست و جو کنید.


* اما یک نکته رو حتما به یاد داشته باشید:

 در صورتی که در هر یکی از سایت ها یا اپلیکیشن های کاریابی ثبت نام کردید، قبل از جست و جو برای پیدا کردن فرصت های شغلی مطمئن باشید که می تونید به پول پروژه تون  دسترسی داشته باشید. خیلی از سایت های اینترنتی از روش های پرداخت به حساب بانکی، پی پال و … استفاده می کنند که با توجه به محدودیت های موجود برای اتباع ایرانی، امکان دریافت وجه پروژه به صورت مستقیم وجود نداره. البته باز هم با جست و جو توی گوگل می تونید شرکت هایی رو پیدا کنید که درآمد ارزی شما رو از این وب سایت ها، با کسر کارمزد نقد می کنند؛ اما انتخاب بین خوب و بد کاملا به خود شما و مهارت جست و جوی شما بستگی داره. ما هم دقیقا با همه این مشکلات روبرو بودیم و هستیم! پول بعضی از پروژه هامون به واسطه تحریم ها در این سایت های اینترنتی بلاک شده و از اون طرف تجربه های ناخوشایندی از کار با بعضی از صرافی ها و شرکت های ایرانی برای نقد کردن درآمدهای ارزی داشتیم. پس توی این مرحله دست به عصا حرکت کنید.


* خیلی سخت شد که! یعنی چطوری پول مون رو نقد کنیم؟

هر کجا که محدودیتی وجود داره، قطعا یک راه گریزی هم برای دور زدن محدودیت ها هست؛ فراموش نکنید که شما به عنوان یک دیجیتال نومد همیشه باید کنکاش گر باشید. بستگی به اینکه در کدوم کشور در حال سفر هستید، فرصت های مناسبی برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده و پول های الکترونیکی وجود داره؛ همینطور بسیاری از شرکت های Remittance در دنیا وجود دارند که کارکردی مثل ارسال و دریافت حواله ارزی دارند و تعداد اون ها روز به روز در حال افزایشه. در کنار اون دوستان و آشنایان شما در حین سفر می تونند به نقل و انتقال ارزی شما کمک کنند.  توی یک مقاله جداگونه درباره موضوع نقل و انتقال پول در سفر به صورت مفصل صحبت می کنیم، اما در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از هر سرویسی، مطمئن بشید که خدمات اون ها برای شهروندان ایرانی مشمول تحریم نیست. در غیر این صورت باید عطای درآمد تون رو به لقاش ببخشید.


* درآمد دیجیتال نومد ها حین سفر چقدره؟

سوال خوبیه! اگر بخوایم «خیلی، خیلی دقیق» درآمد کوچگردهای دیجیتالی رو برآورد کنیم باید بگیم درآمد شما از این راه می تونه از یک دلار تا چندین هزار دلار در ماه باشه! طبیعیه که این درآمد بسته به نوع کار، مهارت و پروژه شما داره و اینکه چند ساعت در روز رو به کار اختصاص می دین. تجربه ما برای کار پروژه ای در حین سفر همین عدد ها رو نشون می ده. ما در بعضی از ماه ها هیچ پروژه ای نداشتیم، در بعضی ماه ها  فقط یک پروژه 10 دقیقه ای ساده داشتیم که درآمد مون توی اون ماه به یک دلار هم نمی رسید؛ در مقابل در بعضی ماه ها سه پروژه همزمان داشتیم و بیشتر از 13 – 14 ساعت در روز کار می کردیم که طبیعتا درآمد هر کدوم به چند صد دلار می رسه.


* آیا این کوچگردی دیجتال یک کار قانونیه؟

دیجیتال نومد بودن یک کار غیر قانونی نیست! اما خوب، توی خیلی از کشورها قانونی هم نیست! یعنی چی؟  به صورت طبیعی شما با ویزای توریستی در اغلب قریب به اتفاق کشورها نمی تونید کار کنید و درآمد داشته باشید! اما وقتی به عنوان دیجیتال نومد به اون کشور سفر می کنید، در واقع دارید توی اون کشور کار می کنید! در عین حال که توی اون کشور کار نمی کنید؛ چون کار شما به صورت آنلاین هست!
موضوع کمی پیچیده به نظر می رسه؛ نه؟ درست مثل قوانین ارزهای دیجیتال و رمز ارزها در کشورهای مختلف دنیا؛ در عین حال که استفاده از بیت کوین و ارزهای مشابه در بسیاری از کشورها قانونیه، اما ممکنه جاهایی هم نقض قانون پولی و مالی به شمار بیاد.
به صورت کلی می شه نتیجه گیری کرد که اگر به عنوان یک دیجیتال نومد سفر می کنید، هیچ وقت توی چشم افسر مرزی نگاه نکنید و بگید: «من یه دیجیتال نومد باحال هستم، اومدم توی کشورتون که به صورت آنلاین کار کنم! با» با این جمله ممکنه شما قوانین اون کشور رو نقض کنید.


اگر هنوز هم سوال و ابهامی در ذهن تون باقی مونده یا شما هم تجربه ای از کار در سفر به عنوان دیجیتال نومد داشتید، خوشحال می شیم تجربیات  و سوال ها تون رو در نظرات همین پست با ما به اشتراک بذارید.

 


Subscribe to our newsletter!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *