کار داوطلبانه در مزرعه

شاید این روزها از کار داوطلبانه زیاد شنیده باشید و ممکن است آرزوی کار داوطلبانه در دیگر کشورها را در سر بپرورانید؛ در این مطلب می خواهیم تجربیاتمان درباره کار داوطلبانه را در اختیارتان بگذاریم. اینکه چطور کار داوطلبانه پیدا کنیم، چه کاری را انجام دهیم و شرایط کار داوطلبانه چطور است؟

چطور کار داوطلبانه پیدا کنیم
جواب سوال کاملا روشن است! در دنیای ارتباطات، گسترش اینترنت و فناوری اطلاعات کار شما را خیلی راحت کرده است. وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی در دنیا هستند که میزبان ها شرایط کاری را در آن قرار می دهند و داوطلب ها هم بر حسب علاقه و سلیقه و مهارتشان، موقعیت های کار داوطلبانه را پیدا می کنند. درباره وب سایت های کار داوطلبانه و شرایط عضویت در هر کدام از آنها در این پست کامل توضیح داده ایم و شرایط هر کدام را هم مفصل برایتان نوشته ایم.
اما این همه ماجرا نیست؛ اگر کمی ماجراجو باشید باز هم امکان پیدا کردن کار داوطلبانه در حین سفر و بدون استفاده از این وب سایت ها وجود دارد.

در طول سفر به کشورهای مختلف بارها و بارها با پیشنهادات مختلفی برای کار داوطلبانه روبرو شدیم. در جریان هیچ هایک با خودروهای مختلف و یا هنگام اقامت در منزل مردم محلی، وقتی آنها با مهارت ها و و سبک سفر ما آشنا شدند برخی پیشنهاد میزبانی برای کار داوطلبانه دادند و یا حتی بعضی ما را به دوستان و آشنایانشان برای کار داوطلبانه معرفی کردند.
علاوه بر این برخی تشکل های مردم نهاد و یا سازمان های بین المللی هم هستند که موقعیت های کار در سفر را در کشورهای مختلف فراهم می کنند.

چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟
جواب این سوال را اول باید در خودتان جست و جو کنید. چه مهارت هایی دارید؟ می توانید عکاسی و یا تصویربرداری کنید؟ کار با نرم افزارهای طراحی چطور؟ برنامه نویس کامپیوتر هستید و یا زبان خارجی را بلد هستید که می توانید آن را آموزش دهید؟ نقاشی و طراحی داخلی از عهده تان بر می آید؟ تا به حال نجاری و یا بنایی کرده اید؟ شاید مهارت ارتباطی خوبی با کودکان دارید و می توانید به عنوان پرستار بچه از آنها نگهداری کنید؟
به ازای همه کارها و مهارت هایی که در دنیا وجود دارد فرصت برای کار داوطلبانه هست. قبل از اینکه برای کار داوطلبانه درخواست دهید یکبار همه مهارت ها و توانایی هایتان را روی کاغذ بنویسید؛ همه کارهایی که تا به حال تجربه شان کردید و یا در گذشته انجامشان دادید. دراینجا می تواند به کمکتان بیاید. حالا همه شان را بر حسب سطح توانمندی تان دسته بندی کنید. از کارهایی که در آن مهارت زیادی دارید تا کارهایی که کمتر تجربه شان کردید؛ می بینید چقدر فرصت برای کار داوطلبانه پیش روی شما است؟

به دنیای تجربه های جدید سفر کنید
احساس می کنید هیچ مهارت خاصی برای عرضه کردن ندارید یا دلتان می خواهد یک تجربه جدید به لیست تجربه هایتان اضافه کنید؟ کار داوطلبانه دقیقا همین فرصت را برایتان فراهم می کند. ما تا پیش از شروع سفر طولانی و کار داوطلبانه در سفر هیچ وقت دستمان به بیل و فرغون نخورده بود. هیچ ایده ای درباره کشاورزی، دامداری و کار در مزرعه نداشتیم. زندگی روزمره هیچ گاه به ما فرصت نداده بود که به کودکان روستایی زبان انگلیسی آموزش دهیم و یا تورلیدر گروه های خارجی باشیم. در یک هاستل به عنوان رسپشن از میهمان ها پذیرایی کنیم و یا در یک کاف شاپ یا بستنی فروشی یا رستوران کار کنیم. برای اقامتگاه های محلی کلیپ تبلیغاتی بسازیم و یا در مهد کودک با بچه ها همبازی شویم. همه این ها معجونی از تجربیات متفاوت است که سفر کردن و فرصت های کاری داوطلبانه در اختیارمان گذاشته اند. اما در این میان یک نکته اساسی وجود دارد. بعضی میزبان ها به مهارت نیاز دارند و برخی فرصت تجربه کردن و کسب مهارت را به شما می دهند؛ بنابراین در انتخاب میزبانتان دقت کنید که دچار مشکل نشوید.
کاری را انتخاب کنید که احساس می کنید از پس آن بر می آیید. تصور کنید شما در حال ساخت یک ویلا هستید و به دنبال یک داوطلب برق کار ماهر می گردید، در مقابل یک داوطلب درخواست شما را قبول می کند که تفاوت فازمتر و آچارفرانسه را نمی داند! واکنش شما چه خواهد بود؟
اگر می خواهید تجربه جدیدی کسب کنید حتما به اطلاع میزبانتان برسانید که قبلا تجربه این کار را نداشته اید ولی توانمندی و استعداد زیادی در یادگیری دارید و خیلی زود می توانید از پس کار بربیایید.

چه موقعیت هایی برای کار داوطلبانه وجود دارد؟
جواب اجمالی این سوال در یک جمله می شود: همه موقعیت ها، هر آنچه که فکرش را بکنید!
برای کار داوطلبانه به تناسب کشورها، اقلیم ها و فرهنگ ها، فرصت های متفاوتی وجود دارد. قاعدتا نمی توان موقعیت های کار داوطلبانه در یک کشور استوایی و توریستی را با یک کشور خشک و بیابانی با هم مقایسه کرد. همینطور موقعیت های کاری در تابستان و زمستان با هم غیر قابل مقایسه اند.
اما در یک نگاه کلی بیشترین فراوانی که ما تا به حال درباره فرصت های کار داوطلبانه با آن برخورد داشتیم مربوط به آموزش زبان انگلیسی، کار در مزرعه و کشاورزی، نگهداری از کودکان و یا کار در مهدکودک، کار در هاستل ها و اقامتگاه ها و همچنین مهارت های هنری مثل نقاشی و طراحی بوده است.

در ازای کار داوطلبانه چه چیزی دریافت می کنیم؟
همانطور که از عنوانش پیدا است شما به عنوان داوطلب یک کار مشخص را در بازه زمانی مشخص انتخاب می کنید و برای آن حق الزحمه و یا پولی هم دریافت نمی کنید. اما میزبان ها در ازای کار داوطلبانه برای شما یکسری امکانات فراهم می کنند. این امکانات می تواند از اجاره اتاق در یک هتل و هاستل و تامین سه وعده غذایی، میوه و چای و قهوه به همراه در اختیار قراردادن دوچرخه و موتور سیکلت باشد تا اینکه تنها یک محل کوچک برای چادر زدن و کمپینگ در اختیارتان قرار دهند و تمام. این کاملا بستگی به شرایط میزبان شما دارد و کاری که شما انجام می دهید.
به طور کلی معمولا فرصت های کار داوطلبانه (به جز تعداد اندکی از آنها ) همراه با محلی برای اسکان است. ممکن است در خانه میزبان و همراه آنها مثل یک خانواده زندگی کنید و یا کلبه و اتاق جداگانه ای به همراه دوش حمام در اختیار داشته باشید. حتی آمادگی این را هم داشته باشید که میزبان شما تنها یک گوشه زمین صاف برای چادر زدن در اختیارتان قرار دهد.
اما مهم ترین دستاوردی که کار داوطلبانه به شما می دهد فرصت کسب تجربیات جدید، مهارت آموزی و آشنایی با فرهنگ ها و اقوام و أداب و رسوم کشورهای مختلف است. چیزی که باعث می شود گاهی از همه امکانات رفاهی دل بکنید و خودتان را در به بطن یک زندگی روستایی پیدا کنید. در حالی که با ساده ترین وسایل روی مزرعه  کار می کنید و یا در اتاقی کوچک و ساده به کودکان روستا زبان انگلیسی آموزش می دهید.

 

شرایط کار داوطلبانه چیست؟
واقعیت این است که هیچ شرایط کاری ثابتی را نمی توان برای کار داوطلبانه تعیین کرد و این کاملا به نیاز میزبان و توافق طرفین بستگی دارد. یک عرف جاری برای کار داوطلبانه، پنج ساعت کار در روز و پنج روز کار در هفته است. اما اینکه چه ساعاتی در صبح یا عصر کار کنید و یا چه روزهایی را تعطیل باشید به توافق شما و میزبان هایتان بر می گردد. برای ما تجربه کار داوطلبانه از نیم ساعت در روز شروع شده و حتی در بعضی موارد تا هفت ساعت کار مداوم روزانه داشته ایم که به همراه دو ساعت رفت و آمد در طول مسیر مجموعا 9 ساعت در روز را به خودش اختصاص می دهد.
اما نکته اصلی این است که حتما درباره ساعات کاری با میزبانتان توافق کنید و مطمئن باشید که هر دو طرف درباره ساعت های کاری، روزهای تعطیل و کاری که قرار است انجام دهید به فهم مشترک رسیده اید. در بعضی موارد دیده شده که برداشت های نادرست از نوع کار و ساعت کاری، باعث دلخوری و اختلاف بین داوطلب ها و میزبان ها می شود؛ پس بهتر است از هر سوء تفاهمی پیشگیری کنید.

One Thought on “همه چیزهایی که باید درباره کار داوطلبانه بدانید”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *