خطرات هیچ هایک

به دنبال نکاتی برای امنیت در هیچ هایک هستید؟ همین ابتدای کار می خواهم با یک جمله خیال خودم و خودتان را راحت کنم : «هیچ هایک خطرناک ترین کار ممکن در دنیا برای یک بکپکر است. هر کسی هم که به شما گفته در هیچ هایک هیچ اتفاقی نمی افتد و همه چیز گل و بل و سنبل است، در واقع همه واقعیت را به شما نگفته است!»

خیالتان راحت شد؟ خب حالا اگر از هیچ هایک منصرف شدید که هیچ! اما اگر هنوز هم به دنبال ماجراجویی هستید و می خواهید خطر کنید؛ در این پست درباره راهکارهای کاهش خطرات هیچ هایک برایتان صحبت می کنیم.

این جمله به این معنی است که هر کدام از این ترفند هایی که در ادامه می خوانید «تنها برای کاهش خطر هیچ هایک است» و حتی همه آنها در کنار هم نمی تواند ریسک هیچ هایک را به صفر برساند. پس در هر حالت چشم و گوشتان کاملا باز باشد و حواستان شش دانگ جمع!

قبل از هر چیز چطور هیچ هایک کنیم؟ اگر می خواهید درباره هیچ هایک و راهکارهایی مفید برای موفقیت در مرامی سواری هم بدانید، در این پست کاملا درباره اش توضیح داده ایم. اما در ادامه به بیان نکاتی برای کاهش خطرات هیچ هایک می پردازیم:

 

دیگران را هم با خبر کنید

قبل از هیچ هایک حتما بگذارید یک نفر از دوستان، آشنایان و یا اعضای خانواده درباره مسیر و مقصد سفرتان مطلع باشند. خیلی هم شجاع بازی در نیاورید. اگر خدای نکرده اتفاقی برایتان بیفتد از اینکه بی خبر دل به جاده زدید، پشیمان می شوید.

 

از تاریکی بپرهیزید

اولین قانون نانوشته برای امنیت در هیچ هایک این است: هیچ هایک در شب ممنوع!

در حالی این جمله را از زبان من می شنوید که تا کنون بارها مجبور شده ام در تاریکی هیچ هایک کنم و هنوز هم زنده ام! این یعنی هیچ هایک در شب غیر ممکن نیست اما در همه این موارد واقعا مجبور بوده ام و راه دیگری پیش رویم قرار نداشته است؛ در غیر این صورت حتما از هیچ هایک در شب پرهیز می کردم.

 سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که تا قبل از غروب آفتاب به شهر مقصد و یا حداقل یک جای مناسب برای خواب برسید. اگر در مسیرهای طولانی هیچ هایک می کنید و در طول راه چادر می زنید، حداقل یک ساعت قبل از غروب آفتاب به فکر یک محل کمپ مناسب باشید و بقیه مسیر را به روز بعد بسپارید. دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.

 

شرط عقل را کنار نگذارید

اولین خطر هیچ هایک مربوط به تصادف با خودروها و یا موتورسیکلت های عبوری است و احتیاط هم، شرط عقل. درست است؟ وقتی می خواهید از کنار جاده یا اتوبان عبور کنید و خودتان را به محل مناسبی برای هیچ هایک برسانید، همیشه پیش خودتان فکر کنید آیا راننده ها من را می بینند؟ همینطور اگر از کنار رمپ و لوپ های اتوبان عبور می کنید یا در پیچ های خطرناک هستید، دقتتان را دو برابر کنید. یادتان باشد برای یک هیچ هایک موفق گاهی لازم است صدها متر یا حتی کیلومترها در کنار جاده پیاده روی کنید و اگر احتیاط نکنید هر لحظه ممکن است یک خودرو زیرتان کند.

 

انتخاب کنید به جای اینکه انتخاب شوید

این یکی از مهم ترین نکات برای حفظ امنیت در هیچ هایک است: «به همان اندازه که راننده ها شما را انتخاب می کنند و تصمیم می گیرند شما را سوار کنند یا نه، به همان اندازه شما هم راننده ها را انتخاب می کنید و باید تصمیم بگیرید سوار این خودرو بشوید یا خیر!»

وقتی شما در حال صحبت با راننده هستید و مقصدتان را با هم چک می کنید،  به صدای حس ششم خوب گوش دهید. اصلا نمی توانید به احساساتتان اعتماد کنید؟ خب به چشم هایتان که می توانید اعتماد کنید! اگر می بینید می کنید مورد شک برانگیزی در رفتار و گفتار راننده یا سرنشینان خودرو هست، خیلی راحت می توانید موضوع بحث را عوض کنید و سوار خودرو نشوید.

یک مثال ساده اش این می شود که شما یک هیچ هایکر تنها کنار جاده هستید و یک خودرو با چهار سرنشین مرد و ظاهری عجیب برایتان توقف می کند که هر کدام یک رفتار مشکوکی دارند. آیا ترجیح می دهید سوار شوید یا منتظر خودروی بعدی بمانید؟ من گزینه دوم را انتخاب می کنم.

 

از خرزوخوان کمک بخواهید

به هر تقدیر سوار یک ماشین شده اید اما هنوز احساس خوشایندی ندارید. یعنی کارتان تمام است؟ نه! هنوز می توانید برای خودتان حاشیه امن درست کنید.

موبایلتان را دستتان بگیرید و تظاهر کنید با همسر، پدر، مادر یا دوست فرضی تان صحبت می کنید. در واقع باید از خرزو خوان کمک بگیرید! در لا به لای صحبتتان بگویید که مثلا ساعت دوازده ظهر از عوارضی تهران – قم، سوار یک پراید سفید رنگ با راننده خوش برخورد و مهربان جوانی شده اید و حدود یک ساعت و نیم دیگر به مقصد می رسید! خیلی ترسیده اید؟ سعی کنید در لا به لای صحبت هایتان شماره پلاک خودرو را هم به والدین یا دوست فرضی تان بگویید و بعد توضیح دهید که آنها در عوارضی مقصد منتظر شما هستند! اگر بتوانید پیش از سوار شدن به خودرو از پلاک خودرو عکس هم بگیرید و برای دوستانتان بفرستید هم که عالی می شود!

در خارج از کشور هیچ هایک می کنید و نمی توانید این مکالمه فرضی را به راننده تفهیم کنید؟ خیلی محترمانه – طوری که به راننده بر نخورد – می توانید از پلاک خودرو عکس بگیرید و بعد به راننده بفهمانید که یک نفر در مقصد می خواهد به دنبالتان بیاید و عکس پلاک ماشین را برای او می فرستید.

 

دروغ مصلحتی حلال است

یک چیزی سرجایش نیست؟ احساس نا امنی می کنید؟ هنوز در یک خیابان و یا جاده شلوغ هستید؟ در هیچ هایک به احساساتتان احترام بگذارید و از ماشین پیاده شوید. هنوز لازم نیست در را باز کنید و خودتان را به بیرون پرتاب کنید! این کار بیشتر برای فیلم هاست. اگر در یک جاده شلوغ و پر تردد قرار دارید و فکر می کنید شرایط خیلی بغرنج نیست، از راننده درخواست کنید کنار بزند تا پیاده شوید. حتی می توانید یک دروغ مصلحتی جور کنید:

ای وای! کیف پولم کنار جاده افتاده و همه پول هایم داخل کیف پولم بود!

ای وای! انگشترم نیست و باید برگردم!

ای وای! ….

 

استفراغ کنید!

اگر می خواهید به حس نا امنی تان احترام بگذارند، باید استفراغ کنید! لازم نیست دستتان را تا آرنج در دهان مبارک بگذارید و همه صبحانه و ناهار را با هم بالا بیاورید؛ بلکه کافی است تظاهر کنید حالتان خیلی خراب است و تا چند دقیقه دیگر بالا می آورید. راننده های کمی هستند که دوست دارند ماشینشان به قایقی شناور روی استفراغ ها تبدیل شود! بنابر این قبل از اینکه کار بیخ پیدا کند، کنار می زنند. شما هم همین را می خواستید. مگر نه؟

 

بگذارید از شما بترسند!

قطعا وقتی هیچ هایک می کنید یک وسیله ای برای دفاع از خودتان همراه دارید دیگر؟ این موضوع انقدر واضح است که نیازی به توضیح ندارد اما قبل از اینکه از وسیله دفاع شخصی استفاده کنید، بگذارید از شما بترسند.

فراموش نکنید که در استفاده از وسیله دفاع شخصی حتما تابع قوانین کشوری باشید که به آن سفر کرده اید. در بعضی کشورها استفاده از اسپری فلفل جرم است و در برخی دیگر حمل سلاح سرد مجازات دارد. اما شاید لازم نباشد از هیچ کدام اینها استفاده کنید.

تصور کنید شما یک راننده تبهکار هستید که یک خارجی را در کنار یکی از جاده های خلوت ایران سوار کرده اید و حالا در یک موقعیت مناسب می خواهید وسایلش را به سرقت ببرید یا به او آسیب برسانید. آن توریست خارجی متوجه نیت سو شما می شود و یک اسپری کوچک قرمز رنگ با نوشته فرانسوی در می آورد و شما را تهدید می کند که کنار بزنید، مگرنه اسپری می کند؟ چند درصد احتمال دارد در این موقعیت خطیر فکر کنید که این اسپری قرمز رنگ عجیب ممکن است یک اسپری بدن ساده باشد؟

یادتان باشد اگر اسپری واقعی و یا تقلبی دارید قبل از استفاده از آن حتما تهدید کنید. حتی اگر در خارج از کشور هیچ هایک می کنید و زبان راننده را متوجه نمی شوید، با انگشت های دستتان از پنج تا یک بشمارید تا راننده متوجه شود تا ثانیه هایی دیگر قرار است یک اسپری روی صورتش پاشیده شود. شاید رفتارش را تغییر داد و سرعتش را کم کرد تا شما فرصت نجات خودتان را داشته باشید.

فراموش نکنید خود شما هم در ماشین و در یک محیط سربسته هستید، بنابراین اسپری کردن باید یکی از آخرین راهکارتان باشد.

 

وسیله دفاع شخصی اختراع کنید

واقعیتش را بخواهید من هیچ وقت در هیچ هایک اسپری فلفل و گاز اشک آور و … همراه نداشتم و سعی کرده ام برای امنیت در هیچ هایک یکسری وسیله دفاع شخصی برای خودم اختراع کنم.

به عنوان نمونه جعبه های حلقه عکاسی قدیمی را یادتان هست، یکی از مزیت این جعبه ها این است که می توانید آن را در یک دستتان بگیرد و با انگشت شصت درش را با یک ضربه باز کنید.

حالا یک وقت در خیابان های ناصرخسرو در به در دنبال اسید نباشید! می توانید یک چیزی مثل فلفل قرمز در این جعبه ها بگذارید و همیشه دم دستتان باشد. درست است که این کار اسپری فلفل را نمی کند اما قطعا راننده ها هم نمی دانند داخل جعبه چه چیزی است. تصور کنید وقتی شما دارید خیلی عصبانی آنها را تهدید می کنید، همزمان یک چیز مرموز را بیرون می آورید و با انگشت شصت درش را باز می کنید. مثل صحنه رها کردن ضامن نارنجک می ماند، نه؟

برای حفظ امنیت در هیچ هایک ده ها راه و روش دیگری هم وجود دارد که هر کس به فراخور تجربیات و موقعیت های خودش با آن برخورد داشته است؛ اگر شما هم تجربه تلخ و شیرین و یا راهکاری در این زمینه دارید، خوشحال می شویم در نظرات با ما در میان بگذارید.

One Thought on “نکاتی برای امنیت در هیچ هایک”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *