تایوان یا همان چین تایپه از نظر ساختار سیاسی در یک دوگانگی، ابهام و پیچیدگی خاصی قرار دارد؛ از یک سو این کشور در سازمان ملل هیچ صندلی ندارد و به دلیل اعمال حاکمیت چین، بسیاری از کشورهای دنیا از به رسمیت شناختن تایوان به عنوان یک کشور مستقل خودداری می کنند. اما از دیگر سو همه شئونات یک کشور از جمله انتخابات و رئیس جمهور، سیستم سیاسی و اداری مستقل و پاسپورت جداگانه را دارا است و از لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی به صورت کامل از سرزمین اصلی چین مستقل است.

نگاهی به پیشینه تایوان
حکومت تایوان تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته؛ تا پیش از جنگ جهانی دوم حکومت فعلی تایوان، با عنوان دولت «جمهوری چین» بر کل سرزمین چین و مغولستان حکمرانی می کرده است، اما پس از جنگ داخلی و شکست در برابر حزب کمونیست، جمهوری چین به جزیره تایوان منتقل شده و در اینجا دولت خود را حفظ می کند، در حالی که حزب کمونیست با عنوان «جمهوری خلق چین» بر کل سرزمین چین مسلط می شود.
دولت فعلی تایوان از اعضای موسس سازمان ملل به شمار می رود و حتی تا اواخر دهه هفتاد میلادی به عنوان تنها دولت مشروع چین شناخته می شد، اما در یک چرخش سیاسی در نهایت تایوان (جمهوری چین) از سازمان ملل اخراج و کرسی این کشور به «جمهوری خلق چین» واگذار شد؛ چرا که حزب کمونیست سلطه خود را بر سرزمین اصلی این کشور پایدار کرده بود.
از آن تاریخ تلاش های زیادی برای تصویب قطعنامه استقلال تایوان در سازمان ملل صورت گرفته اما هر بار با اعمال فشار و وتو چین، تایوان نتوانست موجودیت خود را به رسمیت ببخشد.
از این جهت تایوان در اکثر کشورها ساختمانی به عنوان سفارت یا کنسولگری ندارد؛ بلکه یک مرکز تحت عنوان «دفتر اقتصادی و فرهنگی تایوان» تمامی مسائل مربوط به صدور ویزا، امور بازرگانی و کنسولی را پیگیری می کند.

 

چطور برای دریافت ویزای تایوان اقدام کنیم؟
از آنجایی که به دلیل روابط سیاسی نزدیک ایران و جمهوری خلق چین، تایوان دفتری در ایران ندارد، برای دریافت ویزای توریستی باید به یکی از کشورهای اطراف مراجعه کنید. البته مرکز تجاری تایوان در تهران چند سالی است که فعالیت خود را دنبال می کند و برای پیگیری مسایل اقتصادی و تجاری می توانید با این مرکز در تماس باشید.
دفاتر تایوان در خاور میانه نیز به کشورهای کویت، بحرین، امارات، عمان و ترکیه محدود می شود که بهترین گزینه برای دریافت ویزای ایرانیان، دفتر تایوان در دبی است.
بسته به اینکه از کدام دفتر و در کدام کشور برای دریافت ویزا اقدام می کنید، مدارک مورد نیاز می تواند متفاوت باشد. بنابراین پیش از اینکه بار سفر ببندید حتما سایت دفتر مورد نظر را درباره جدید ترین مدارک مورد نیاز بررسی کنید.
در حال حاضر از خاور میانه فقط کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان و سوریه در لیست سیاه دولت تایوان قرار دارند، بنابر این برای صدور ویزای اتباع ایرانی سخت گیری چندانی وجود ندارد؛ در طول چند سال گذشته با افزایش روابط اقتصادی ایران و تایوان، فرایند ویزا برای اتباع ایرانی قدری  تسهیل شده است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی تایوان
* پاسپورت با حداقل دو صفحه سفید و شش ماه اعتبار از زمان درخواست ویزا
* دو قطعه عکس پرسنلی جدید 
* پر کردن فرم درخواست صدور ویزا (در بعضی از دفاتر لازم است تا فرم به صورت آنلاین پر شود)
* گواهی اشتغال به کار – گواهی تحصیلی – جواز کسب
* نامه تمکن مالی از بانک
* برنامه سفر و رزرو هتل
* بلیط رفت و برگشت به تایوان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تجاری تایوان
از تاریخ اول ژوئن 2017 بازرگانان ایرانی که برای شرکت در نمایشگاه و یا مراودات تجاری قصد سفر به تایوان را دارند می توانند ویزای خود را به صورت الکترونیکی دریافت کنند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای الکترونیکی تجاری تایوان می توانید با مرکز تجاری تایوان در تهران تماس بگیرید:
شماره تماس: 88794243 – 88208639
ایمیل: tehran@taitra.org.tw

مدت زمان ویزای تایوان
فرایند صدور ویزا سه تا چهار روز کاری زمان می برد. در نظر داشته باشید که پیش از درخواست ویزا حتما تقویم تایوان و همینطور کشوری که از آن درخواست ویزا می کنید را بررسی کنید؛ چرا که تعطیلات هر کدام از این کشورها می تواند پروسه صدور ویزا را طولانی تر کند.
ویزای تایوان در بازه های زمانی چهارده، سی، شصت و نود روزه صادر می شود و معمولا برای اتباع ایرانی غیر قابل تمدید است که این عبارت «غیر قابل تمدید» بر روی ویزا درج می شود. اما در صورت صدور ویزای شصت روزه و عدم درج عبارت «غیر قابل تمدید» روی ویزا، می توانید ویزای خود را حداکثر 90 تا 120 روز دیگر در داخل خاک تایوان تمدید کنید.

هزینه ویزای تایوان
هزینه ویزای یک بار ورود تایوان در حدود 50 دلار آمریکا و ویزای مولتی پل نیز 100 دلار آمریکا است.

 


اگر شما هم تجربه ای در زمینه دریافت ویزای تایوان داشته اید، خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *