تجارت چمدانی

دغدغه تامین هزینه های سفر، یک دغدغه همیشگی و دائمی است و با نوسان نرخ ارزهای خارجی در بازار, این دغدغه در ذهن هر علاقه مندی تشدید می شود. اما با این وجود راه های ساده ای برای کسب درآمد در سفر وجود دارد که می توانید حداقل بخشی از هزینه های سفرتان را با آن پوشش دهید.
شاید تا به حال عناوینی همچون «تجارت چمدانی» و «تجارت مرزی» به گوشتان خورده باشد؛ روش هایی که به سادگی و با هوشیاری و ذکاوت شما می تواند تامین کننده بخشی از هزینه سفر باشد. در واقع همیشه مقداری دلار لب مرزها خوابیده و اگر از کشوری به کشور دیگری می روید، فقط کافی است این دلارهای مرزی را کشف کنید.
در بسیاری از کشورهای دنیا پدیده گرانی کالا و یا خدماتی در یک کشور و در مقابل ارزانی محض آن در کشور همسایه وجود دارد؛ شما به عنوان یک مسافر تنها کافی است این پدیده ها را کشف کنید و البته در چهارچوب قوانین و مقررات از آن استفاده کنید.
اجازه بدهید با چند مثال کاربردی تر درباره موضوع تجارت مرزی صحبت کنیم.
قیمت یک لیتر آب معدنی در ایران با ترکیه یکسان نیست؛ همانطور که قیمت یک لیتر بنزین در دو کشور متفاوت است؛ خدمات درمانی و بیمارستانی و بعضی از اقلام غذایی هم شامل همین ماجرا می شود. اما چیزی که شما به عنوان یک مسافر می توانید از آن استفاده کنید حرکت به سمت گردشگری سلامت و حمل بطری های سنگین آب معدنی نیست! در کنار همه این ها قیمت سیگار هم در ایران ارزان تر ترکیه است و در مقابل سیگارهای ایرانی همیشه طرفداران پر و پا قرص خودشان را دارند. بنابر این کافی است هنگام عبور از مرز ترکیه به اندازه مجاز ( دو بسته به ازای هر نفر) سیگار به همراه داشته باشید و آن طرف مرز سیگارهایتان را بفروشید.
این مسئله درباره مرزهای زمینی ایران با جمهوری آذربایجان هم صدق می کند و تفاوت قیمت سیگار و همچنین پوشاک باعث شده تا بعضی از مسافران برای کسب درآمد به خرید و فروش سیگار و پوشاک در دو سوی مرز بپردازند.
سوال اصلی اینجا است که چطور می توانیم بفهمیم چه چیزی را از کجا باید بخریم و کجا باید بفروشیم؟
راستش را بخواهید ما هم جواب این سوال را نمی دانیم؛ اما جناب «گوگل» می داند و می تواند راهنمای بهتری برای شما باشد. اگر به دنبال درآمد از راه تجارت مرزی هستید کافی است کشور مبدا و مقصدتان را در گوگل جست و جو کنید و نتایج و تجربیات بقیه را مرور کنید تا به بهترین گزینه برسید.
اگر حس و حال این همه جست و جو برای کسب درآمد نه چندان چشمگیر از سفر را ندارید، دلسرد نشوید. یک راه راحت تر و سهل الوصول تری برای درآمد زایی در سفر هست! لب مرزها نگاه کنید مردم چه کار می کنند و شما هم همان کار را انجام دهید! به همین سادگی
به عنوان نمونه در مرز ورودی گرجستان به ترکیه، بعد از گیت مرزی گرجستان می توانید جمعیت زیادی را ببینید که از فروشگاه duty free سیگار می خرند تا هر کدام دو بسته را به صورت مجاز همراه خود به ترکیه بیاورند و این طرف مرز بفروشند. خب طبیعی است که این همه آدم برای کسب سود این کار را می کنند در غیر این صورت دلیلی ندارد این حجم از جمعیت در بین دو گیت مرزی در صف خرید سیگار بایستند!
البته تجارت مرزی در کنار همه مزایا و منافعش می تواند خطرناک و دردسر آفرین هم باشد بنابر این باید شش دنگ حواستان را جمع کنید که برای کسب درآمد از این راه به دردسر نیافتید.
جزو بدیهیات است که یک انسان بالغ و عاقل در لب مرزها، هر کالا و یا بسته ای را از هر انسان ناشناسی قبول نمی کند چون ممکن است عواقب سنگینی برایتان به همراه داشته باشد. همینطور اگر به دنبال وارد کردن و یا خارج کردن کالایی خاص (مثل سیگار، پوشاک، موادغذایی، طلا و جواهر و … ) هستید حتما قوانین گمرکی کشور مبدا و مقصد را چک کنید. همراه داشتن کالا بیش از حد مجاز در بسیاری از مبادی ورودی و خروجی منجر به ضبط کالا می شود؛ اما این خوش بینانه ترین حالت است و در صورت عدم آگاهی شما ممکن است یک تجارت چمدانی ساده به قاچاق کالا تبدیل شود و مجازات قاچاق هم که معلوم است .
همینطور سعی کنید بیگدار به آب نزنید! قبل از شما خیلی از آدم های دیگر هم بوده اند که چندین میلیون تومان زعفران ناب ایرانی خریده اند اما آن سوی مرز هیچ مشتری پیدا نکردند! شما که دوست ندارید مثل آن ها متضرر شوید؟
اگر می خواهید در مقیاس بزرگ تری به درآمد در سفر برسید حتما بازار کشور مبدا و مقصد را خوب بشناسید و حتی قبل از سفرتان برای جنسی که می خواهید خرید و فروش کنید، دست به بازاریابی بزنید.
در مقابل همه تجربیات منفی، مسافرهای موفقی هم هستند که نه تنها یک بخش جزئی، بلکه همه هزینه سفر خود را از راه تجارت چمدانی و تجارت مرزی تامین می کنند. قطعا شما هم می توانید با کمی ذکاوت و هوشیاری، یکی از همین مسافران باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *