هیچ هایک در تایلند

حمل و نقل بین شهری در تایلند هزینه سنگینی روی دستتان نمی گذارد؛ قطارهای این کشور علی رغم فاصله از استانداردهای یک قطار تمیز و مرتب، سرویس هایی تقریبا منظم و ارزانی دارند که به راحتی شما را به شمال و جنوب می رساند. همینطور اتوبوس های وی آی پی می تواند گزینه مناسبی برای سفر در قسمت های مختلف تایلند باشد. اما اگر هنوز هم به دنبال یک سفر اقتصادی و البته ماجراجویانه هستید، هیچ هایک گزینه مناسبی پیش روی شما است.

هیچ هایک در تایلند راحت تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید، به شرطی که جای مناسبی را برای هیچ هایک انتخاب کرده باشید و مطمئن باشید که راننده ها شما را به خوبی می بینند. اما نکته اینجا است که در بسیاری از اوقات شما نمی توانید راننده ها را ببینید! مگر اینکه چشمانتان به حدی قوی باشد که بتوانید از پشت شیشه های دودی با راننده ارتباط بصری برقرار کنید!

با این وجود جای هیچ نگرانی وجود ندارد. یک لبخند زیبا و یک کوله پشتی برای سفر تمامی آن چیزی است که برای هیچ هایک در تایلند نیاز دارید؛ مردم زیادی هستند که با دیدن یک توریست خارجی همه تلاششان را به کار می گیرند تا کمکی به شما کرده باشند.

در ادامه یکسری ترفند و نکته های ضروری برای هیچ هایک در تایلند را بر اساس تجربه هایمان از هیچ هایک در این کشور گردآورده ایم که ممکن است به کارتان بیاید. با ما همراه شوید:

 

یک وقت برعکس نروید!

خودروهای تایلند راست فرمان هستند و پر واضح است که مسیر حرکت آنها در خیابان برعکس خواهد بود. از این رو هم در زمان عبور از خیابان و هم در هنگام هیچ هایک باید شش دانگ حواستان جمع باشد.

مسئله خیلی ساده است؛ در خیابان های ایران هنگام عبور از عرض یک خیابان اول به چپ نگاه می کنیم و سپس به راست، اما این جریان در تایلند برعکس است. درک می کنیم که ممکن است یکی دو روز طول بکشد تا به این جریان برعکس عادت کنید. با این وجود مراقب باشید که در این مدت حادثه ای در کنار جاده برایتان اتفاق نیفتد.

 

یک چشم پشت سرتان داشته باشید

برای هیچ هایک در تایلند باید یک چشم پشت سرتان داشته باشید! غیر ممکن است؟ خب پس به جایش هر چند دقیقه برگردید و پشت سرتان را نگاه کنید. خصوصا هروقت می خواهید برای توقف یک ماشین دستتان را بلند کنید. تقریبا در همه جاده های تایلند می توانید موتور سوارهای بی شماری را ببینید که از کنار جاده ورود ممنوع می آیند. خصوصا اگر در وسط خیابان جایی برای دور زدن آنها وجود نداشته باشد. بنابر این ممکن است شما در یک لحظه برای توقف ماشین دستتان را بالا بیاورید و در همان لحظه یک موتور سوار از پشت با دست شما برخورد کند!

 

نقطه مناسب را انتخاب کنید

یک نکته کلیدی در هیچ هایک انتخاب نقطه مناسب برای توقف ماشین ها است؛ نکته ای که در تایلند هم صدق می کند و به لطف خروجی ها و پمپ بنزین ها و رستوران های زیاد طول مسیر، گزینه های زیادی برای توقف کنار جاده پیش روی شما قرار می دهد.

کمی بعد از چراغ های راهنمایی و رانندگی و تقاطع ها گزینه مناسبی برای هیچ هایک است. جایی که راننده ها کاملا توقف کرده و یا سرعت خود را کم می کنند و شما مطمئن هستید که به به خوبی دیده می شوید. البته همیشه باید جایی را هم برای توقف خودروها در نظر بگیرید.

همینطور در اتوبان ها و مسیرهای پر ترافیک خروجی مناسب را در نظر بگیرید و مسیر حرکت خودروها را در ذهنتان ترسیم کنید. گاهی برای هیچ هایک راحت تر لازم است چند صد متر و یا چند کیلومتر پیاده روید کنید؛ این پیاده روی حتی زیر گرما و یا باران های استوایی، به راحتی هیچ هایک بعد از آن می ارزد.

 

هیچ هایک؟ هاچ هیک؟ هچ هیاک؟ وات؟

این جمله ای است که در تایلند خیلی زیاد می شنوید. هیچ هایک در این کشور به هیچ وجه جا نیفتاده و تقریبا 95 درصد از مردم نمی فهمند که یک توریست خارجی با پای پیاده و کوله پشتی در کنار جاده چه کار می کند؟

اگر به آنها بگویید می خواهید هیچ هایک کنید با چشمانی متعجب به شما نگاه عاقل اندر سفیه می اندازند و می گویند: هیچ هایک؟ هاچ هیک؟ هچ هیاک؟ وات؟

حتی خیلی از مردم محلی و راننده ها برای شما توقف می کنند اما هیچ درکی ندارند که در حال انجام چه کاری هستید. بنابر این سعی دارند شما را راهنمایی کنند که به نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس بروید و حتی ممکن است بخواهند برایتان تاکسی و توک توک بگیرند!

 

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی!

خروج از شهرهای بزرگ در تایلند سخت است، مثل همه جای دنیا! البته برای حرکت به سمت جنوب بانکوک،ضز مسیر راحتی در پیش دارید چون با یک قطار ارزان محلی می توانید به راحتی خودتان را به جنوب شهر برسانید و هیچ هایک کنید. چیانگ مای هم داستان مشابهی دارد اما به جای اتوبوس باید از توک توک های ارزان محلی استفاده کنید. یک چیزی مثل تاکسی های خطی خودمان در ایران. اما در هر حال برای خروج از شهرهای پر جمعیت، در اولین هیچ هایک ممکن است کمی به زمان نیاز داشته باشید که باید شکیبایی به خرج دهید و تا حد ممکن خودتان را از شهر دور کنید.

 

از تابلوهای ایستگاه اتوبوس بترسید

همانطور که قبلا گفتیم هیچ هایک در تایلند متداول نیست و بسیاری از راننده های محلی ممکن است منظور شما را کامل متوجه نشوند. بنابراین تلاش می کنند برای کمک هم که شده، شما را به مرکز شهر و یا نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس و قطار ببرند. در طول مسیر از چک کردن نقشه غافل نشوید و هر کجا احساس کردید راننده مسیر دیگری را بر خلاف جهت مورد نظر شما می رود از ماشین پیاده شوید. البته در خیلی از موارد مردم تایلند قصد سوء ندارند و تنها می خواهند شما را به یک ایستگاه حمل و نقل عمومی مطمئن برسانند. بنابر این از تابلوهای ایستگاه اتوبوس بترسید و دوری کنید .

 

انگشت شصتتان را قایم کنید

تصور کنید 15 سال پیش یک نفر در خیابان های تهران راه می رفت و انگشت شصتش را حواله دیگران می کرد. مردم چه تصوری پیدا می کردند؟ در بعضی از قسمت های کمتر توریستی تایلند هنوز مردم همان تصور را نسبت به شصت شما خواهند داشت. در غیر این صورت اگر خیلی خوش بین باشیم، راننده های تایلندی وقتی شما را با شصت برافراشته کنار جاده می بینند احساس می کنند یک خارجی کنار جاده ایستاده و برای ماشین های عبوری آرزوی موفقیت و شادکامی می کند! آنها هم برای شما بوق و چراغ می زنند، برایتان آرزوهای خوب می کنند و می روند.

اگر می خواهید ساعت ها کنار جاده معطل نمانید (مثل اولین تجربه ای که ما از هیچ هایک در تایلند داشتیم و بیش از یک ساعت و نیم با انگشت شصت خشک شده کنار جاده زیر باران ایستادیم) بهتر است دستتان را تکان دهید.

اگر در خیابان های ایران بخواهید تاکسی بگیرید چه کار می کنید؟ فقط دستتان را از مچ تکان می دهید و راننده ها متوجه می شوند شما ماشین می خواهید. دقیقا همین کار را در تایلند هم تکرار کنید.

 

اجازه دهید از خالی بودن جیبتان مطمئن شوند

غیر از پوکت و بعضی از مسیرهای توریستی، درخواست پول از سوی راننده ها در تایلند خیلی مرسوم نیست. البته هیچ هایک در قسمت های توریستی مثل پوکت داستان خودش را دارد که در یک پست دیگر مفصل از آن خواهیم گفت. اما در هر حال قبل از سوار شدن به ماشین مطمئن شوید که آنها می دانند جیب شما خالی است. حتما به آنها بگوئید که پولی برای کرایه پرداخت نمی کنید؛ کار از محکم کاری عیب نمی کن.

رویتان نمی شود و یا نمی توانید منظورتان از هیچ هایک را درست به راننده ها منتقل کنید؟ هیچ ایرادی ندارد. می توانید از پدیده ای به نام «نامه سفر» استفاده کنید. نامه ای که در اینجا کاملا درباره اش صحبت کردیم و تنها با نشان دادن آن به راننده ها می توانید با خیال راحت سوار ماشین شوید.

 

برای هیچ هایک در تایلند چقدر باید منتظر باشیم؟

سوال خیلی خوبی است! جوابش می شود از یک دقیقه تا یک ساعت! کاملا بستگی به زمان و مکان و مسیر و شانس شما دارد. ما برای هرهیچ هایک های در شمال، مرکز، جنوب، شهرهای بزرگ و حتی نقاط مرزی تایلند به طور متوسط حدود 20 دقیقه انتظار می کشیدیم اما همانطور که قبلا هم گفتیم این عدد می تواند خیلی کمتر و یا بیشتر باشد.

 

از چک کردن هواشناسی غفلت نکنید

فراموش نکنید که شما در یک کشور استوایی هیچ هایک می کنید و در اینجا سه فصل بیشتر وجود ندارد. به قول تایلندی ها «فصل گرم، فصل گرم تر  فصل خیلی گرم تر» تنها تفاوت آنها در میزان بارندگی در فصل پر بارش و کم بارش است؛ بنابر این در هر شرایطی ممکن است با آفتاب سوزانی مواجه شوید که اگر به آن عادت نداشته باشید، شما را از ادامه هیچ هایک منصرف می کند.

هیچ هایک در زیر آفتاب سوزان استوایی گاهی اوقات می تواند واقعا دشوار باشد. در نظر داشته باشید در تایلند ممکن است در خیلی از موارد مجبور باشید که در عقب خودروهای دو کابین سوار شوید و مجبور هستید زیر آفتاب بنشینید. برای این مواقع  کلاه و کرم ضد آفتاب که قطعا همراهتان هست؟ پیشنهاد ما این است که همیشه لیمو ترش تازه هم کنار دستتان بگذارید. قیمت آن در تایلند فوق العاده ارزان است و تقریبا هر دکه، مغازه و مزرعه داری در کنار جاده آن را می فروشد. گاهی یکی – دو تا لیمو می تواند شما را از گرمازدگی نجات دهد.

در مقابل اگر در فصل بارانی هیچ هایک می کنید، حتما لباس ضد آب و همچنین پوشش مناسب برای کوله و وسایلتان به همراه داشته باشید؛ در هر شرایطی! در فصل بارندگی چک کردن هواشناسی می تواند به شما کمک کند که یک برنامه ریزی تقریبی برای هیچ هایک در جاده داشته باشید و زیر باران خیس آب نشوید.

 

به ملکه های نجاتتان سوار کنید

اگر تنها سفر می کنید و سفرتان سبک و با کوله کم حجم است، شما خوشبخت ترین هیچ هایکر در تایلند هستید. چون تقریبا کمترین پیاده روی را در کنار جاده خواهید داشت. به موتور سوارها، ملکه های نجاتتان سلام کنید و چند کیلومتر (هر چند کوتاه) تا یک نقطه مناسب برای هیچ هایک با آنها هم مسیر شوید.

قبلا هم اشاره کردیم که خودروهای دو کابین دومین فرشته نجات شما در تایلند هستند که تعدادشان کم هم نیست. البته بعضی از راننده ها ممکن است برای شما توقف کنند اما جای کافی برای شما و کوله هایتان در جلو نداشته باشند. در این شرایط قبل از اینکه ماشین را از دست بدهید خودتان به راننده ها پیشنهاد دهید که در عقب پیکاب می نشینید. بعضی از آنها ممکن است برای شما بایستند و فکر کنند که نباید یک توریست خارجی را عقب ماشین خود سوار کنند؛ با دست اشاره کنید که کوله هایتان را عقب ماشین می گذارید و این برای شما هیچ مشکلی ندارد که عقب بنشینید و با آنها هم مسیر شوید.

 

برای وعده های غذایی چی کار کنیم؟

همراه داشتن غذا در گرمای تایلند اشتباه محض است؛ اما تا دلتان بخواهد رستوران محلی در تکه تکه هر کدام از مسیرها و جاده های تایلند به چشم می خورد. تقریبا در همه پمپ بنزین های این کشور یک شعبه از فروشگاه های زنجیره ای 7/11   پیدا می شود که می توانید تنقلات مورد نیاز برای مسیر را خریداری کنید. در پمپ بنزین ها علاوه بر رستوران، با دکه هایی روبرو می شوید که غذای سرخ کرده و آماده می فروشند. دستشویی های بین راهی در پمپ بنزین ها هم تمیز است و تا دلتان بخواهد فراوان. دیگر برای یک هیچ هایک موفق و لذت بخش چه می خواهید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *